Anasayfa » Servisler » Bulaşık Makinesi Kullanımı Püf Noktaları

Bulaşık Makinesi Kullanımı Püf Noktaları

Bulaşık Makinelerine Kesin Rehber

Mutfak, evin kalbi olarak nitelendirilir. Yiyecek depolama ve yemek hazırlama alanının ötesinde, aile ve arkadaşların gün boyu buluştuğu bir sosyal alan işlevi görür. Günlük yaşamda bu denli önemli bir yere sahip olan mutfak, verimli çalışır durumda olmalıdır. Bu bağlamda, mutfağın verimli çalışmasını sağlayan temel araçlardan biri de bulaşık makinesidir.

Elde bulaşık yıkamak pek keyifli bir iş değildir. Lezzetli bir yemeğin ardından lavaboda uzun dakikalar geçirmek isteyen yoktur. Bulaşık makinesi kullanarak, zamanınızı hayatın daha önemli anlarının tadını çıkarmak için ayırabilirsiniz!

Bir bulaşık makinesinin kalitesi sahibine bağlıdır! Kendi bulaşık makinenizi tam ve etkili bir şekilde kullanabilmek için doğru bilgiye ihtiyacınız olacak. Şans eseri, Reliant’taki teknoloji uzmanlarımız bulaşık makineleri hakkında geniş bilgi birikimine sahiptir ve bu bilgileri sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Bu rehber, bulaşık makineleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayacak ve bu kullanışlı aleti ustaca kullanmanıza yardımcı olacak!

İyi Bir Bulaşık Makinesi Nasıl Olmalıdır?

Bir bulaşık makinesinin ne olduğunu anlatmak için vaktinizi harcamanıza gerek yok. Bunun yerine, bu rehberde iyi bir bulaşık makinesini diğerlerinden ayıran özelliklere odaklanacağız. Piyasada araştırma yaparken, o mükemmel modeli bulmak zor olabilir. Hangi modelin diğerlerinden daha üstün olduğunu nasıl anlayacaksınız? İşte aramanız gereken bazı özellikler!

İyi Bir Enerji Derecelendirmesi

Bulaşık makineleri, hala birçok kişi tarafından lüks olarak görülmektedir, çünkü uzun bir süre boyunca yüksek elektrik tüketimleriyle bilinirler. Dolayısıyla, bir bulaşık makinesi seçerken ilk göz önünde bulunduracağınız şey, makinenin ne kadar enerji tükettiğidir.

Şükürler olsun ki, günümüz bulaşık makineleri eskiden olduğu kadar çok enerji tüketmiyor. Hatta, son derece verimli birçok model bulabilirsiniz. Bu modelleri bulmak için, her modelin üzerine takılan enerji derecelendirme etiketine danışmanız gerekecek. Bu renk kodlu derecelendirme sistemi, belirli bir modelin ne kadar enerji kullandığını hızlıca anlamanızı sağlar. “A” dereceli bir model en verimli olarak kabul edilirken, “G” dereceli bir model en az verimli olarak kabul edilir.

A dereceli bir bulaşık makinesini aramak akıllıca bir harekettir. Bu makineler elektrikten tasarruf ettiğinden, faturalarınızda tasarruf sağlar. Başlangıçta daha pahalı olabilirler ama her kuruşlarına değerler!

“A” derecesine yakın modellere bakmanızı öneririz. Bazı durumlarda biraz daha pahalı olabilirler, ancak yatırımınıza değerler! Uzun vadede enerji faturalarınızda büyük tasarruf sağlayacaksınız!

Eko Mod

Gerçekten enerji verimli olması için, iyi bir bulaşık makinesinin bir çeşit eko modu olmalıdır. Bu modlar, daha az elektrik ve su kullanarak para tasarrufu yapmak ve gezegeni korumak amacıyla özel olarak programlanmıştır.

Eko mod daha soğuk su kullanır, bu da daha az elektrik kullanılması anlamına gelir. İşlem biraz daha uzun sürer, ama bu, biraz daha soğuk suyun hala tam bir temizlik sağlayabilmesini garanti eder. Bulaşık makinesi görevlerinizi buna göre planlamanız gerekebilir, ama bu modu kullanmak kesinlikle değerlidir!

Yeterli Kapasite

Bir bulaşık makinesinin verimliliğini değerlendirirken, doğal olarak birimin boyutunu da göz önünde bulunduracaksınız. İki faktör birbirleriyle doğrudan etkileşim içindedir. Elbette, tüm bulaşıklarınız için yeterli alanı sağlayan bir bulaşık makinesine ihtiyacınız olacak. Eğer çok küçük bir bulaşık makinesi alırsanız, daha fazla yıkama yapmanız gerekir, bu da daha fazla enerji tüketimi anlamına gelir. Ancak, bulaşık makinesi çok büyükse ve yeterince dolduramıyorsanız, suyun boşa harcanmasına neden olursunuz!

Verimlilik ve bulaşık makinesi boyutunu düşünmek için zaman ayırmak değerlidir. Her yıkamada 1.5kWh tüketen ve daha büyük bir tüp boyutuna sahip bir bulaşık makinesi, her yıkamada 1.2kWh tüketen küçük bir bulaşık makinesinden daha verimli olarak kabul edilebilir.

Sensörler

Birçok modern bulaşık makinesi, her bir rafta yerleştirilen bulaşıkların sayısını ve ne kadar kirli olduklarını algılayabilen özel sensörlerle donatılmıştır. Bu sensörlerden elde edilen bilgiler, temizlik işlemini bilgilendirmek ve verimliliği artırmak için kullanılabilir.

Yük sensörleri, raflara yüklenen bulaşık sayısını algılayabilir. Rafların her birinin taşıdığı ağırlık miktarına bağlı olarak, bulaşık makinesi tarafından kullanılan su miktarı değişir. Bu, bulaşık makinenizi biraz eksik doldursanız bile, bir sürü suyun boşa gitmemesi anlamına gelir. Sadece gereken kadar su kullanılır!

Bulaşık makinenizin verimliliğini artırabilecek akıllı özellikleri aramak akıllıca olacaktır. Yük ve kir sensörleri, gereksiz su kullanımını engeller.

Kir sensörleri inanılmaz derecede kullanışlıdır, çünkü bulaşıklarınızın ne kadar kirli olduğunu belirleyebilirler. Tüpün altında, bulaşıklarınız yıkandıkça su ve kirin toplandığı küçük bir rezervuar bulunur. Rezervuarın bir tarafındaki bir LED ışık, rezervuarın karşı tarafındaki bir sensöre küçük bir kırmızı ışık gönderir. Rezervuar kirli suyla dolduğunda, ışık sensöre ulaşmaz. Ancak, ışık sensöre ulaştığında, bulaşık makinesine bulaşıkların temiz olduğunu ve döngünün erken sonlandırılabileceğini bildirir.

Bu iki sensör size önemli miktarda para tasarrufu sağlayabilir!

Farklı Döngü Türleri

Farklı bulaşık yükleri farklı yıkama döngülerini gerektirebilir. Bu nedenle, seçebileceğiniz bir dizi döngü türüne sahip bir bulaşık makinesi aramak isteyeceksiniz. Farklı döngü türleriyle, herhangi bir özel eşya için mükemmel yıkama ayarlarını bulmak daha kolay hale gelir.

Basit Kontroller

Tabii ki, farklı döngü türlerini etkinleştirmek için bulaşık makinesiyle doğrudan etkileşimde bulunmanız gerekecektir. Bu nedenle, basit ve sezgisel kontrollere sahip bir cihaz aramak isteyeceksiniz. Eğer sadece basit bir bulaşık makinesi arıyorsanız, hızlıca bir döngü başlatmanızı sağlayacak basit düğme kontrollü bir modeli tercih edebilirsiniz.

Çeşitli eşyaları yıkamak istiyorsanız, dokunmatik ekran arayüzüne sahip bir bulaşık makinesi de harika bir seçenek olabilir. Bu tür arayüzler sezgisel ve basit kullanıma sahip olup, size daha geniş kontrol imkanı sunar.

Kurutma

Bir bulaşık makinesinde iyi bir kurutma fonksiyonunun önemi kolayca göz ardı edilebilir. Bulaşıklarınız yıkama işleminden kısa bir süre sonra kurutulduğunda, bir döngü sonrasında daha hızlı bir şekilde boşaltabilirsiniz. Çoğu bulaşık makinesi, bulaşıkları kurutma yeteneğine sahiptir, ancak bazıları bu işlemi diğerlerinden çok daha iyi yapar.

Bulaşıklarınızı kurutabilen bir bulaşık makinesi oldukça kullanışlıdır. Böylece bulaşıklarınızı hızlıca boşaltabilirsiniz ve her iki raftan ıslak bulaşıkları çekme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Farklı kurutma fonksiyonlarına bakmanız önerilir. Örneğin, ısıyla kurutma fonksiyonu, bir döngü sonrasında bulaşıkları etkili bir şekilde kurutmak için tüpün içinde sıcak hava dolaştırır. Öte yandan, hava kurutma fonksiyonu, bulaşık makinesinin kapısını hafifçe açarak sıcak havanın dışarı çıkmasına ve bulaşıkların odadaki hava ile kurumasına olanak tanır. Bu, çok daha az elektrik kullanır ve bulaşıklarınızı boşaltma zamanı geldiğinde soğuk olmalarını sağlar.

Bulaşıkları Yüklemek İçin Önceden Durulamak Gerekir mi?

Bu soruyu bir noktada ele alacağımız kaçınılmazdı. Bulaşık makineleri evlerimize girdiğinden beri, bulaşıkları önceden durulamanın gerekip gerekmediği konusunda süregelen tartışmalar var.

Kısa bir cevap vermek gerekirse, aslında bulaşıklarınızı önceden durulamanız gerekmez. Modern bulaşık makineleri, en kirli tabaklarla bile başa çıkabilecek kapasitededir. Bulaşıklarınızı bulaşık makinesine koymadan önce ön durulama yapmak, basitçe önemli bir su israfıdır!

Bulaşık makineleri ilk kez Birleşik Krallık’taki evlere girdiğinde, bulaşıkları yüklemeden önce durulama gerekliydi. Bu, eski modellerin daha az verimli ve daha az başa çıkabilme kapasitesine sahip olmaları nedeniyle böyleydi. En küçük miktarda yiyecek bile tahliye borularını tıkayabilirdi. Şimdi, bulaşık makineleri, gıda atıklarını filtreleyecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle tahliye borularınızın tıkanma riski yoktur.

Bahsedildiği gibi, bulaşıkları bulaşık makinesine koymadan önce ön durulama yapmanızın gerçekten gerek yoktur! Bunu yapmak sadece su israfıdır. Modern bir bulaşık makinesi, en kirli bulaşıkları bile kolayca idare edebilir!

Bulaşıklarınızı bulaşık makinesine koymadan önce durulamak, sadece su israfıdır. Bulaşık makineniz sizin için işi yapabilir, bu da ön durulamanın tamamen gereksiz olduğu anlamına gelir!

Yemek artıklarını temizlemek yerine, onları çöpe atmaktan daha iyi olur.

Bir Bulaşık Makinesi Tesisatçı Tarafından Profesyonelce Kurulmalı mıdır?

Mutfakta yeni bir bulaşık makinesi yerleştirmek asla kolay değildir. Öncelikle, bulaşık makineleri inanılmaz derecede ağırdır. Doğru ekipmana sahip olmadan, mutfak zemininize zarar vererek veya sırtınızı zorlayarak yerine taşımaya çalışırken kendinizi zorlayabilirsiniz. Ayrıca, bir bulaşık makinesinin tam olarak kurulması, özelleşmiş bir bilgi düzeyi gerektirir. Yetersiz bir bulaşık makinesi kurulumu, mutfağınıza binlerce sterlin zarar verebilir!

Bulaşık makinenizin tam ve güvenli bir şekilde kurulmasını istiyorsanız, bir tesisatçıyla iletişime geçmenizi öneririz. Bir tesisatçı, yeni bulaşık makinenizin evinizin su tedarik sistemine tam olarak bağlanmasını sağlamak için gerekli tüm uzman bilgilere sahip olacaktır.

Bir tesisatçı tutmanın maliyeti bütçenize biraz daha fazla eklese de, buna değer olacaktır. Güvenli bir bulaşık makinesi, yıllarca dayanacaktır. Bu nedenle, yakın zamanda yedek bir birim satın almanız gerekmez!

Bir Bulaşık Makinesi Mutfağınızın Lavabosunun Yanına Kurulmalı mıdır?

Bulaşık makinenizin mutfağınızın lavabosunun hemen yanına kurulması tamamen gerekli değildir. Ancak, çoğu durumda en uygun seçenek budur.

Az önce belirttiğimiz gibi, bir bulaşık makinesi evinizin tesisatına bağlanmalıdır. Bu, bulaşık makinesinin su tedarikine ve tahliye sistemine erişim gerektirir. Bir bulaşık makinesi mutfak lavabosunun yanına kurulduğunda, mevcut su tedariki ve tahliye bağlantılarını doğrudan kullanabilir!

Elbette, isterseniz bulaşık makinenizi mutfak lavabosundan uzak bir yere yerleştirebilirsiniz. Yalnızca bulaşık makinenizin evinizin tesisat sistemine bağlanabileceğinden emin olmanız gerekecektir. Eğer seçtiğiniz yer tesisat sistemine erişim sağlıyorsa, bağlantı yapmak oldukça basittir. Seçtiğiniz yer tesisat sistemine erişim sağlamıyorsa, tesisatı o seçilen yere yönlendirmesi için bir tesisatçıdan yardım almanız gerekecektir. Unutmayın ki bu oldukça maliyetli bir proje olabilir!

Bir Bulaşık Makinesini Kurmak İçin Elektrikçiye İhtiyaç Var mıdır?

Eğer bir bulaşık makinesini başka bir bulaşık makinesiyle değiştiriyorsanız, yenisini yerine kaydırabilir ve doğrudan takabilirsiniz. Ancak, bulaşık makinenizi mutfağınızda yeni bir yere yerleştiriyorsanız, bir elektrikçiyle danışmanızı öneririz.

Bir bulaşık makinesini yeni bir yere yerleştiriyorsanız, yeterince kurulduğundan emin olmak için bir elektrikçiyle iletişime geçmek isteyeceksiniz. Bu, sizin ve bulaşık makinenizin güvenliği için önemlidir!

Bir elektrikçi, bulaşık makinenizin evinizin güç tedarikine güvenli bir şekilde bağlandığından emin olabilir. Tam ve güvenli bir şekilde yapılması kendi korunmanız için önemlidir!

Ayrıca bulaşık makinenizin kendi güç devresine bağlandığından emin olmanız gerekecektir. Bu, bulaşık makinesi tarafından kullanılan gücün başka bir cihazla paylaşılmadığından emin olur. Bu, aşırı yüklenmeyi ve aşırı ısınmayı önler, bu da sizi ve bulaşık makinenizi güvende tutar!

Bulaşık Makinesine Tuz Eklemek Gerekir mi?

Bulaşıklarınızı bulaşık makinesine yerleştirip bir döngü başlatmak yeterli değildir. Sadece su, bazı inatçı lekeleri ve yapışmış kirleri çıkarmak için yeterli olmayacaktır. Bu amaçla, döngü başlamadan önce makineye eklenen tozlar, tabletler ve sıvılar şeklindeki deterjanlara da ihtiyacınız olacak.

Çoğu kişi, her döngü arasında bulaşık makinesine bulaşık tuzu ekler. Ancak, daha önce hiç bulaşık tuzu kullanmadıysanız, bunun neden gerekli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Genellikle, bulaşık tuzu, sert suyu olan bir evde kullanılır. Sert su, yüksek kireç taşı konsantrasyonuna sahiptir. Kireç taşı, tüketmek için zararlı olmasa da, bulaşık makinenize olumsuz etkileri olabilir. Sert sudaki yüksek kireç taşı seviyeleri, deterjanların tam olarak aktive olmasını ve döngü sonunda çözünmesini engeller.