Anasayfa » Püf Noktaları » Buzdolabı Yanları Neden Isınır ?

Buzdolabı Yanları Neden Isınır ?

Buzdolaplarındaki ısınmalar, mevsim geçişlerinden kaynaklı olabileceği bir arıza nedeniyle de gerçekleşebilmektedir. Buzdolabının modeline ve üretim yılına göre ısınmaların nedeni çeşitlilik gösterir.

Buzdolabının Yanlarının Isınması Her Zaman Tamir Gerektirmez

Buzdolaplarının içerisinde motor bulunur. Bu motor soğutma için gereken gücü üretmek için vardır. Motor, çalıştıkça ısınacağı için motoru soğutmak amacıyla ayrıca bir fan bulunur. Buzdolaplarında iç fan ve dış fan olmak üzere iki ayrı fan bulunmaktadır. Bazen, bu fanlardan biri arıza yapabilir. Buzdolabı motoru, buzdolabının hemen dış katmanında bulunduğu için motorun ısısı direkt kapaklara ve yanlara yansıyacaktır. Üreticilerin ve servislerin buzdolabını duvardan uzak konumlandırmalarının nedeni bu motor sorunlarına bir önlemdir. Bazı durumlarda buzdolabınızın yaslı olduğu duvarda kararmalar da görülebilir. Bu genelde uzun zamanlı kullanımlarda oluşur. Bu durum yeni buzdolapları için motor arızasını göstermez.

Kısaca motor, çalışırken elbette bir ısı ortaya çıkacaktır. Bu ısı, elinizi yakmayacak kıvamdaysa herhangi bir sorun yoktur. Isınma, şu durumlar söz konusu ise tamire ihtiyaç vardır:

  • Buzdolabınızın yanları elinizi uzun süre üstünde bırakamayacak kadar ısınmışsa
  • Buzdolabınızın kapağı da yanlar ile birlikte ısınmışsa
  • Buzdolabınızın içerisindeki sıcaklık yükselmeye başlamışsa
  • Buzdolabınızda bir koku oluşmaya başlamışsa

Eğer buzdolabınızın radyatör kısımları arkadan görünüyorsa, yani buzdolabınızın yaşı yedi ve üstüyse buzdolabınızın ısınması önemli bir sorundur. Bu bakımdan da yetkili bir servis tarafından kontrol edilmesi gerekir. Yeni nesil buzdolaplarında, ısınma sorunu, genelde buzdolabının duvardan uzaklaştırılması ile çözüme kavuşur.

Buzdolabının Yanlarının Isınma Sebepleri

Buzdolabı motoru yedi yaş ve üstündeki buzdolaplarında genelde alt tarafta bulunur. Dış fan ise, buzdolabının en altında, direkt motorun altında konumlandırılır. Bu modellerde fan, yere yakın olduğu için çok çabuk bozulabilir. Dış fanın bozulmasıyla radyatör fazlasıyla ısınır. Radyatör yedi yaş ve üstü buzdolaplarında genelde korumalı ama açık bir şekilde arkada olduğu için duvarda renk değişimi meydana gelir. Bu arıza, iki şekilde oluşur:

  • Fanlardan birinin ya da ikisinin de hiç çalışmaması
  • Fanların yavaş, aksak çalışması

Dış fanın hiç çalışmadığı durumlarda buzdolabı motoru yanabilir. Motor için ısı, önemli bir sorundur ve genelde tamiratı mümkün olmaz. Motorun hemen yanması söz konusu değildir. Motorun yanmasına kadar buzdolabında soğuma durur, buzdolabında koku oluşur. Böyle durumlarda buzdolabının fişi çekilmeli, buzdolabı yakın bulunduğu duvarlardan uzaklaştırılmalı.

Buzdolabında fan yavaş çalışıyorsa bu arızayı hissetmek kolay değildir. Ama genelde buzdolabının arka tarafındaki soğukluk ile öndeki soğukluk aynı değildir. Hatta bazı modellerde arka taraftaki yiyeceklerde buzlanma, öndekilerde bozulma meydana gelebilir. Eğer buzdolabınızdaki soğumanın dengeli dağılmadığını hissederseniz bunun nedeni büyük ihtimalle fandır. Yetkili servis, fanı tamir ederek ya da orijinali ile değiştirerek sorunu çözer.

Kaynak;https://egeservisizmir.com/Blog/buzdolabinin-yanlari-neden-isinir/