Anasayfa » Püf Noktaları » Beyaz Eşyalarımızı Nasıl Daha Uzun Süre Kullanırız?

Beyaz Eşyalarımızı Nasıl Daha Uzun Süre Kullanırız?

Beyaz eşyalar herkesin önem verdiği ve bir evde en çok kullanılan ürünlerdir. Çamaşır makinesi, buzdolabı ve bulaşık gibi beyaz eşyalar bir evin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Evimize yeni bir beyaz eşya aldığımızda onu uzun süre kullanmak isteriz. Beyaz eşyalar nasıl uzun süre kullanılabilir sizlerle paylaşacağız.

Buzdolabını uzun süre kullanmak için

Buzdolaplarının yaklaşık ömrü 12-13 yıldır. Ancak bu yılı uzatmak bizim elimizde. Buzdolaplarımızın eskiyen lastiklerini 5 yılda bir değiştirirsek eskimiş lastiklerden içeriye giren havayı kesmiş ve engellemiş oluruz. Ve buzdolabımızın içerisini temizlerken deterjanla değilde nemli bir bez yardımıyla temizlemeliyiz.

*Dolaplarımızın içerisine sıcak ve kapağı açık yemek koymamalıyız. soğuk havanın içerisine koyacağımız sıcak yemek buharı makineyi olumsuz etkileyecektir.

*Buzdolabımızın buzluk bölümünü çok buz kapladıysa eğer kesinlikle kesici ve dilici bir aletle buzları kırmaya çalışmamalıyız. Dolabın fişini çekip  kendiliğinde erimesini beklemeliyiz.

Çamaşır makinelerini uzun kullanmak için

Çamaşır makinelerinin ortalama ömrü 11-12 yıldır. Çamaşır makinelerimizi daha uzun süre ve sorunsuz kullanabilmemiz için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Makinemizin içerisine kapasitesinden fazla çamaşır yüklememeliyiz. ilk zamanlarda pek sorun olarak algılamasanızda fazla çamaşır yüklediğiniz zaman zamanla makinenizin kazanı hasar görecektir. Makinenize sürekli olmasada 3 yıkamada bir kireç sökücü kullanmanız makinenizin ömrünü uzatacaktır.

Bulaşık makinelerini uzun süre kullanmak için

Bulaşık makinelerinizin ömrünün daha uzun olması için bulaşıklarınızı makinenizin içerisine yemek atıklarını çöpe atmadan yerleştirmeyin. bir süre sonra bu yemek kalıntıları makinenizin içerisini tıkayabilir ve makineniz hasar görebilir.

Klimalarımızı daha uzun süre kullanmak için

Klimanızın bakımını ve filtre temizliğini her 6 ayda bir yaptırdığınız zaman makinenizi uzun yıllar kullanabilirsiniz.