Anasayfa » Püf Noktaları » Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi temizliği çok önemli olmasına rağmen bir çoğumuzun önemsemediği bir iştir.  Makinelerimizin içerisini görmediğimiz için ve sürekli çalıştığı için bizlere temiz gibi gelir ancak tabi ki öyle değildir. Çamaşır makinelerimizin içleri sürekli su ile temas halinde olduğu için zaman içerisinde kireçlenme ve küflenme yapacaktır. Hem çamaşırlarınızda bakteriler olma ihtimali yükselecek hemde makinenizin ömrü tahmin ettiğinizden kısa olacaktır. Bunları engellemek için makinelerimizin iç temizliğine de önem vermeliyiz. Çamaşır makinelerinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda sizlere yardımcı olacağız.

 

  Deterjan Gözünün Temizliği

Zamanla makinenizin deterjan gözünde deterjan kalıntıları oluşmaya başlar. Ve bunlar temizlenmediği taktirde zaman içerisinde deterjan kalıntıları deterjan gözünü tıkayabilir ve makinenizi çalıştırdığınız zaman içerisine deterjanı tam almayabilir. Bu nedenle deterjan gözünü çok sık temizlemelisiniz. Her makinenizin deterjan gözü yerinden çıkabilmektedir. Makinenizin kullanım kılavuzuna bakarak kolay bir şekilde yerinden çıkartabilirsiniz. Yerinden çıkarttıktan sonra çeşmenin altında yavaşça ovalayarak kalan kalıntıları temizleyebilirsiniz. Eğer çıkmayacak kadar kalıntı varsa bulaşık makinenizin içerisine atarak ta temizleyebilirsiniz.

  Makinenizin İç  Temizliği

Çamaşır makinenizin iç temizliği makinenizin ömrünün uzun olması için oldukça önemlidir. Sürekli olarak çamaşır yıkadığımız için ister istemez içerisinde kireçlenme olacaktır. Bunu engellemek için makinelerimizin içerisini ayda bir temizlememiz gerekmektedir. Makinemizin iç temizliğini yapmak için makinemizin deterjan bölümüne alabildiği kadar elma sirkesini koyup makinemizi pamuklular programına getirerek çalıştırmamız makinemizi temizlememiz için yeterli olacaktır.

  Çamaşır Makinemizin Lastiğinin Temizlenmesi

Makinemizin körük lastiği temizliği çamaşırlarımızı gerçekten hijyenik olarak yıkamamız için önemlidir. su zaman içerisinde lastiğin içerisinde dura dura lastiğin içinde küf oluşumuna neden olacaktır. Arada makinemizin lastiğini bir bez yardımıyla silmemiz gerekmektedir.