Anasayfa » Püf Noktaları » Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı

Evde Bulaşık Makinesi Nasıl Kullanılmalı

Hanımlara mutfakta büyük kolaylık sağlayan icatlardan biri olarak bulaşık makineleri doğru bir şekilde kullanıldığında, bulaşıklarınız daha iyi yıkanır ve bulaşık makinesi içerisinde kötü koku oluşumu önlenmiş olur. Yeni bulaşık makinesi alanlar ve bulaşık makinesi kullanımında gerekli püf noktalarını henüz bilmeyen bayanlar için bu yazımızı hazırladık.  Aşağıda yer alan püf noktaları sayesinde, bulaşık makinesinin ömrünü uzatabilir ve bulaşıklarınızın tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz.

Bulaşıklarınız biriktiği zaman, makineye çok sık bir şekilde yerleştirmeyin. Her birinin suyla daha kolay teması için, kirli bulaşıkların raflara yerleşimine özen gösterin.

Kirli tabak ve bardakları suyun altından geçirerek, yemek kalıntılarını giderin. Bu şekilde bulaşık makinesine yerleştirirseniz, tabak ve bardaklarınız daha temiz bir şekilde yıkanmış olur. Makineye suyun altından geçirilen bulaşıkların konulması, makine ömrünü uzatan etkenlerden de biridir. Aynı zamanda, kötü kokuların önüne geçilmiş olur.

Kaliteli bir bulaşık makinesi deterjanı kullanmanızda fayda vardır.

Her ay düzenli olarak bulaşık makinesinin içerisini temizleyin. Bunun için satılan özel temizleyici ürünler vardır.

Bulaşıklar yıkanıp, makinenin fişi çekildikten sonra; kapağı aralık kalarak havalansın. Bulaşık makinesi çalışmadığı zamanlar kapağın aralık olması, makine içi nahoş kokuların oluşmasını önler.

80 derece gibi yüksek ısıda bulaşıkların yıkanması, makine ömrünü kısaltabilmektedir.

Bulaşık makinesi çalışırken, kapağını açmamaya dikkat edin.

Bulaşıkları yerleştirdikten sonra, makine içerisine limon veya portakal kabuğu yerleştirerek; bulaşıklarınız yıkanında güzel bir koku olmasını sağlayabilirsiniz.

Bulaşıkların yıkanması biter bitmez kapağı açmayın. Kapak hemen açılınca buhardan bardak ve tabaklarda lekeler oluşabiliyor. Biraz makinenin soğumasını bekleyin.