Anasayfa » Püf Noktaları » Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bayanların ev işlerinde rahat nefes almalarını sağlayan beyaz eşyalardan biri olarak çamaşır makineleri, belirli aralıklar ile temizlenmeye ihtiyaç duyar. Çamaşır makinesinin ömrünü arttırmak için, iç ve dış temizliğini düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin. Çamaşır makinesi içerisinde sıklıkla çamaşır yıkanması, bakteri ve küf oluşmasına sebebiyet verir. Yine iç aksanlarda kireçlenme olur ve makinenin ömrü kısalarak, daha düşük verimli olarak çamaşırlarınız yıkanır.

Çamaşır makinesi temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmayanlar için, yazımızın devamında çamaşır makinesi temizlerken uygulayabileceğiniz tüm püf noktalarını detaylı olarak paylaştık.

Çamaşır Makinesi Dış Temizliği

Bez parçasını nemlendirerek, çamaşır makinenizin dışını güzelce silebilirsiniz. Eğer dış kısımlardaki kirler çıkmazsa, deterjanlı ılık su yardımıyla lekelerden kurtulabilirsiniz. Makinenin dış kısımlarının çizilmemesi için, bulaşık teli kullanmayın.

Deterjan Haznesi Temizliği

İlk olarak deterjan haznesini çıkarın ve fırça yardımıyla suyun altında biriken deterjan tortularını çıkarın. Bir miktar sıcak su koymak, hazne içinde kalan kalıntıların daha kolay çıkmasını sağlayacaktır. Bulaşık deterjanıyla temizliği yapılabilir.

Çamaşır Makinesinin İç Temizliği

Çamaşır makinesi iç kısımlarında oluşan kireçleri yok etmek için, limon tuzu ve sirke ile temizliğini yapabilirsiniz. Sirke ya da limon tuzunu deterjan haznesine koyun ve yüksek sıcaklıkla, pamukluların yıkandığı programda makineyi çalıştırın.

Körük Lastiği Temizliği

Çamaşır makinesi çalıştıktan sonra, körük lastiğinin nemli kalması, küflenmeye sebebiyet verir. Eğer çamaşır makinenizin körük lastiği küflüyse, deterjan gözüne sirke koyarak, boş şekilde çalıştırılır. Her yıkama sonrası, körük lastiği temizlenirse, küflenme sorunu olmaz.